50 AUTOPORTRETÓW NA 50-LECIE – wystawa malarstwa Pawła Kotowicza

Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Pawła Kotowicza, zorganizowaną z okazji 50. urodzin artysty. Niezwykły przegląd jego własnych wizerunków malowanych, rysowanych, graficznych – od czasów rozpoczęcia nauki w Liceum Plastycznym w Wiśniczu, poprzez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie aż po ostatnie miesiące tego roku. Wielka szkoła dla młodych malarzy! Dla nas fascynujące studium osobowości artysty. A poza autoportretami oczywiście potężna dawka znakomitego malarstwa.

„[…] Ta wystawa to opowieść uznanego malarza o dorastaniu do wielkiej sztuki. To przede wszystkim krytyczne spojrzenie na siebie, bez chowania przed widzem swojej drogi do sukcesu i mistrzostwa. Duża część prac, to rysunki i obrazki z lat dziecięcych i nastoletnich. Jakże niektóre dojrzałe, zdradzające dążenie świadome i ugruntowane w wyborze swej drogi życiowej autora. Pokazane dzisiaj zadziwiają spójnością. Duża odwaga Autora powinna być odebrana przez jak najszerszą rzeszę właśnie młodych ludzi marzących o swej własnej drodze, jako zachęta do uprawiania sztuki, choćby przez rysowanie własnej podobizny, nazywanej autoportretem. Jest to też zmierzaniem się z własnym ego, poprzez krytyczne patrzenie na siebie w warstwie wizualnej. Poprzez osadzanie tego wizerunku w różnych sytuacjach i stylach. Różnych kontekstach, marzeniach i różnym świetle.
Dla mnie prace późniejsze w tej wystawie stanowią pewne tło, jako konsekwencja wyboru. Silnego potrzebą młodzieńczych marzeń i nie złamanego życiem i oczekiwaniami świata. Dlatego też niezwykle trafne jest pokazanie prac późniejszych i nie związanych z rysowaniem siebie w sali odrębnej. Ta sala druga jest równie niezwykła, jak pierwsza. Rozedrgana różnością, choć niezwykle spójna w dążeniu do dokumentowania świata takim, jakim widział go artysta […]
’’ /Tymon Nowina Konopka/

Zdjęcia z wernisażu wystawy - 5 listopada 2018